Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu schodów?

Własny dom to niewątpliwe ogromny powód do dumy oraz duży komfort, ale jednocześnie pasmo obowiązków i wyrzeczeń, a także wiele trudu. Dobrym przykładem jest chociażby etap jego budowy. Jest to proces czasochłonny i wymagający wiele pracy z naszej strony. Z tego powodu łatwo o niedopatrzenia i niedociągnięcia, które bezpośrednio przekładają się na funkcjonalność, a nawet bezpieczeństwo. Jednym z elementów, o które należy szczególnie zadbać, są schody. Czy wiesz, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby twoje były dobrze zaprojektowane?

Stopnie co do milimetra

Może to zdumiewające, ale częstym błędem przy projektowaniu schodów są nierówne stopnie. Wbrew pozorom nawet parę milimetrów może znacząco wpłynąć na ich strukturę. Bez względu na to, czy chodzi o ich wysokość, szerokość, czy grubość – końcowy efekt będzie fatalny. Stopnie będą niesymetryczne i przez to nie dość, że będziemy mieli utrudnienia w odpowiednim „wyczuciu gruntu”, to może to również doprowadzić do niebezpiecznych potknięć i upadków zagrażających naszemu zdrowiu.

Jednobiegowe czy zabiegowe? A może kręcone?

To, do czego również trzeba przywiązać sporą wagę, to podjęcie decyzji, jaki rodzaj schodów zagości w naszym mieszkaniu. Każdy z nich inaczej się prezentuje, przez co każdy jest piękny w swój oryginalny sposób. Na szczęście szeroki wachlarz możliwości wyboru, pozwala na dobranie schodów jak najbardziej dopasowanych do nas, naszych potrzeb i naszego domu. Kryteria są różne, ale najczęstszym wyborem jest skupienie się na przestrzeni oraz możliwości jej zagospodarowania. Wtedy sięgamy po schody kręcone lub też zabiegowe. Oprócz tego decydujemy się na takie, które po prostu nam się podobają. Mogą być zaprojektowane zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Do takiej aranżacji świetnie nadają się schody jedno- lub dwubiegowe. Pole manewru jest więc naprawdę szerokie.

Podsumowanie

Schody do naszego domu to niezwykle ważny element. Należy poświęcić mu należytą ilość czasu oraz odpowiednio go zaprojektować. Różnorakie możliwości związane z aranżacją schodów powodują, że każdy znajdzie coś dla siebie, a dzięki temu dom mocno podniesie swój standard.

 

Sprawdź bogaty asortyment schodów w atrakcyjnych cenach na stronie sklepu Fontanot