Materiały na domy nowoczesne

Domy nowoczesne to w ostatnich latach temat zdecydowanie na topie. Coraz częściej mieszkańcy Polski decydują się na tego typu inwestycje. Dlaczego to takie popularne? Otóż zapotrzebowanie na energię sprowadza się do minimum. Aby myśleć o takiej budowie i takich efektach, należy zorientować się z czego je budować.

Od jakiegoś czasu ochrona środowiska zawitała również do budownictwa. W związku z danymi, mówiącymi o ogrzewaniu pochłaniającym ponad 70% całkowitego zapotrzebowania na energię, specjaliści zdecydowali podjąć się budowy domów niskoenergetycznych. Z czego uzyskuje się ciepło? Z paliwa, a te wytwarza bardzo wiele zanieczyszczeń. Domy nowoczesne mają być odpowiedzią na takie problemy.

Założenia domu o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię powinny obejmować koncepcję ekologiczną. Zatem projektowane domy nowoczesne już w pierwszym etapie budowy powinny być realizowane tego typu założenia. Powinno ograniczyć się liczbę przegród zewnętrznych (ściany i dach). Warto zatem budować je w taki sposób, aby stosunek przegród do kubatury domu był jak najmniejszy. Według specjalistów domy nowoczesne najwięcej ciepła tracą poprzez narożniki i załamania ścian. Dlatego właśnie powinno ich być jak najmniej. W takim budownictwie preferuje się zatem prostą i zwartą bryłę, najlepiej w kształcie prostokąta. Na ograniczenie utraty energii ma również wpływ lokalizacja domu na samej działce. Konkretnie, to największa powierzchnia elewacji powinna być skierowana na południe. Po przeciwnej, południowej stronie elewacje domów nowoczesnych powinny być jak najmniejsze.

Domy nowoczesne a ściany murowane

We wcześniejszej części poruszona została tematyka urządzeń mających odzyskiwać energię. To ważne aspekty. Podobnie jest z rodzajem stawianych ścian. Dlaczego? Otóż przez nie uciekać może nawet 20-30% ciepła. Analizując standardowe ogrzewanie i jego rosnące ceny można stwierdzić mocno obciążony budżet. Domy nowoczesne nie mają takiego problemu, gdyż wielu projektantów stara się o nich pamiętać. W tym przypadku pamiętać należy o parametrach cieplnych. To ważne z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i ekonomiczności. Kluczowy jest w tym współczynnik przenikania ciepła ściany. Decyduje on o tym, jakie ściany (w zależności od potrzeb) należy wybrać. Domy nowoczesne do wyboru materiału podchodzą głównie pod kątem ekologicznym. Z reguły mają one najlepsze parametry pod kątem ilości energii potrzebnej do jej produkcji. Takie są właśnie ściany murowane. Jednak jest to odmiana różnie nazywana przez producentów. Lepiej przed zakupem skonsultować się z producentem i sprawdzić wyżej wymienione parametry.

Wnioskować można, że zredukowanie strat ciepła, które ucieka przez ściany zewnętrzne może odbyć polepszone dzięki poprawie wskaźnika izolacji termicznej. Decydując się na domy nowoczesne należy pamiętać, aby nie przekraczał on 0,3W. Oczywiście, wynik może być o wiele lepszy. Wszystko zależy od użytych materiałów. Do budowy ścian należy wykorzystać te warstwowe, które pomogą uzyskać wynik nawet 0,2W. Dobrą alternatywą jest wykorzystanie betonu komórkowego. Domy nowoczesne mogą zatem posiadać ściany jednowarstwowe. Skraca to zdecydowanie czas budowy.

Materiały na domy nowoczesne

Nie ma wątpliwości, że na izolacyjność termiczną budynków nowoczesnych w znacznym stopniu wpływa ocieplenie. Ważnym czynnikiem przy jego wyborze jest rodzaj materiału użytego do budowy warstwy nośnej. Dobrze w tym przypadku sprawdza się beton komórkowy. Domy nowoczesne bazują głównie na nim. Alternatywą może być natomiast ceramika poryzowana. Jednak przed jej użyciem należy skonsultować się ze specjalistą. Nie w każdej konstrukcji jest ona dobrym rozwiązaniem. Istnieją materiały, które domy nowoczesne wykorzystują niekoniecznie pod względem izolacji termicznej, a raczej pod kątem akumulacji ciepła. Magazynowane przez nie ciepło jest stopniowo uwalniane do otoczenia, przez co nie ucieka tak szybko jak w przypadku zwykłych ścian.

Jak można zauważyć domy nowoczesne coraz bardziej zyskują na popularności. Niestety trzeba się na nich naprawdę znać, aby zainwestowane pieniądze nie poszły na marne. Są one bez wątpienia przyszłością budownictwa. Ze swojej strony mogę tylko zachęcić do ich stawiania. Naprawdę warto.

Więcej informacji: http://domyhybrydowe.pl/o-nas/charakterystyka-firmy