Kredyty we frankach, a sytuacja na rynku

Rekordowe ceny franka szwajcarskiego mogą mięć znaczący wpływ na raty kredytów hipotecznych.

W ostatnim czasie cena franka szwajcarskiego znacząco się podniosła stanowiąc nowy rekord jego ceny w czwartek. Sytuacja taka wynika głównie z niestabilnej sytuacji euro która jest uwarunkowana bardzo złą sytuacją ekonomiczną w Grecji. Podobnie recesja w stanach zjednoczonych nie jest dobrym znakiem dla chętnych do inwestowania w amerykańskiego dolara, do tych wszystkich czynników dochodzą jeszcze znaczne ceny surowców i sytuacja na rynku paliwowym. Inwestorzy lokują swój kapitał w najbezpieczniejszą w ostatnich latach walutę jaką jest frank szwajcarski co znacząco wpływa na wzrost jego ceny.

Skutki takich działań najbardziej odczują osoby które mają kredyty hipoteczne na swoje domy lub mieszkania właśnie w tej walucie. Mogą się oni spodziewać znacznego wzrostu kolejnych rat spłacanych kredytów. Jeżeli sytuacja na rynku walutowym się nie ustabilizuje możemy spodziewać się znacznych problemów które mogą po raz kolejny spowodować kryzys.

Jednak osoby które planują obecnie zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości mogą wykorzystać obecną sytuację. Jak pokazują przeszłe doświadczenia kredyty hipoteczne we franku kiedy jego cena osiąga bardzo wysokie poziomy okazują się być często bardzo dobrą inwestycją. Jeśli frank z czasem wróci do swoich niskich wartości możemy zyskać nawet około 30% ceny nieruchomości która zakupimy biorąc kredyt hipoteczny właśnie w szwajcarskiej walucie.