Jak zmienia się Warszawa?

W stolicy naszego kraju powstaje coraz większa ilość budynków o przeznaczeniu biurowym. Biorąc pod uwagę ostatnie dostępne dane, jest to prawie 800 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni! Realizowane w centrum miasta kompleksy biurowe stworzą kompletnie nową panoramę i zmienią publiczną przestrzeń Warszawy.

Gdy pomyślimy, że w latach 30 XX wieku najwyższym budynkiem miasta była siedziba firmy ubezpieczeniowej Prudential z zaledwie 66 metrami wysokości, zdamy sobie sprawę, jak daleko poszła technologia i jak odważne są teraz plany inżynierów. W tym mieście aktualnie powstają wieże biurowe w inwestycjach takich jak Generation Park, Spark, Mennica Legacy, czy Skyliner. W większości z przypadków są zaledwie częścią większych kompleksów, w których budowa drapaczy chmur jest wielkim finałem, realizowanym zwykle w ostatnich fazach danej inwestycji.

Prawdopodobnie najciekawszą inwestycją w Warszawie jest budowany w dzielnicy Wola Varso Tower. Jego planowane oddanie do użytku to rok 2020 i będzie sąsiadować z Dworcem Centralnym. To właśnie ten smukły 53 piętrowy wieżowiec z iglicą o długości 80 metrów ma być nową wizytówką stolicy, dumnie górując nad miastem. Cała stolica czeka na skończenie projektu, gdyż poza oczywistym wzbudzaniem pozytywnych emocji zdobyciem rekordu wysokości, każdy będzie miał możliwość podziwiania miasta z najwyżej położonego w Polsce tarasu widokowego, dostępnego za drobną opłatą.

Naturalnie za biuro w takim miejscu należy więcej zapłacić. Stawka czynszu w jednym z nowszych biurowców w Warszawie to średnio 20 euro za metr kwadratowy na miesiąc, jednak może być ona jeszcze wyższa. Wszystko będzie zależeć od kondygnacji, na której chcielibyśmy posiadać swoją siedzibę. Im wyżej – tym drożej.

Oczywiście Warszawie jeszcze daleko do miast takich jak, w których królują drapacze chmur takich jak Londyn, Los Angeles, Nowy Jork czy Szanghaj. Nie zmienia to faktu, że w ciągu najbliższych lat w polskiej stolicy powstanie znacznie większa ilość biurowców. Warszawa ciągle się zmienia i najbliższe lata to wizja pięknych i nowoczesnych budynków biurowych a co za tym idzie — nowych miejsc pracy.