Drewno czy mur?

Kazimierz Wielki zasłynął tym, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. W tamtych czasach niewątpliwie był to niesamowity postęp i równanie do Europy Zachodniej. Dzisiaj z tego samego powodu pojawia się u nas coraz więcej domów drewnianych. Moda ta również przyszła z tzw. świata zachodniego.

Decydując się na budowę domu musimy podjąć decyzję co będzie dla nas lepsze – dom z drewna czy dom murowany. Domy z drewna najbardziej popularne są w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Kraje, które uchodzą za stosunkowo zamożne muszą mieć swoje powody, dla których decydują się na budownictwo drewniane. Czas budowy odgrywa tutaj kluczową rolę. Podczas gdy na budowę domu murowanego musimy poświęcić przynajmniej rok czasu to domy z drewna stawia się już w 3 miesiące. Cena również jest niższa. Przykładowo za pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania możemy wybudować średniej wielkości dom z drewna. Inwestycja nie jest więc aż tak kosztowna jak to ma miejsce w przypadku domów murowanych.

Polacy nadal mają jednak wrażenie, że domki drewniane są mniej wytrzymałe od ich murowanych odpowiedników. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio zbudowany i zakonserwowany dom może stać tak samo długo jak domy murowane. Trzeba oczywiście podczas ich eksploatacji odpowiednio o nie dbać, jednak to samo dotyczy budownictwa tradycyjnego. Domy pozostawione same sobie bardzo szybko popadną w ruinę, niezależnie od tego czy jest to dom z drewna czy też dom murowany.