Domy z drewna to już przeżytek?

Ekologia jest dziedziną, której popularność w ostatnich latach znacząco wzrosła. Mogą i tym świadczyć budowane coraz częściej domki drewniane, które zdobyły uznanie Polaków. Nie ma się co dziwić. Są znacznie tańsze od swoich murowanych odpowiedników, stawia się je szybciej a do tego są ekologiczne.

Postanowiono posunąć się jeszcze dalej. W Polsce budowany jest pierwszy (tak nam się przynajmniej wydaje) dom ze słomy. I chociaż skojarzenia z bajką o trzech świnkach nasuwają się jako pierwsze, to rzeczywistość znacząco je weryfikuje. Domy ze słomy to tak naprawdę jednocześnie domy z drewna, domy ze słomy oraz domy z gliny. To właśnie połączenie tych trzech elementów zapewnia, że konstrukcja jest stabilna. Drewno służy jako stelaż, a słoma oraz glina jako uzupełnienie ścian. Wbrew pozorom konstrukcja nie jest łatwopalna a glina zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury. W upalne lato w środku będzie przyjemnie chłodno, natomiast zimą, gdy ogrzejemy pomieszczenie od środka, zapewni utrzymanie ciepła.

Czy pomysł się przyjmie? Trudno powiedzieć, jednak popularność rozwiązań ekologicznych na pewno pomoże przebić się temu pomysłowi. Kojarzenia jakie nasuwają się gdy słyszymy o domu bez słomy mogą jednak zahamować rozwój tej gałęzi budownictwa.